Our Senior Management 

 

Executive Directors

Mr. XI was appointed as executive Director on 11 April 2016, and nominated as the Chairman of the Board on the same date. Mr. XI was appointed as the Chief Executive Officer on 16 October 2018. He is also the chairman of the executive committee of the Board. Mr. XI is the director and legal representative of various major subsidiaries of the Group in Mainland China.

Mr. XI was an executive Director from 7 June 2002 to 18 August 2014, and was the Chairman of the Board, compliance officer and authorised representative of the Company from 9 December 2004 to 18 August 2014. He was the consultant to the Group from 22 August 2014 to 31 March 2016. During his tenure as Director and Chairman of the Board, Mr. XI was instrumental to the strategic planning and long-term development of the Group.

He leads the Company’s Board for corporate strategic planning and long-term development of the Group. He has substantial experience in the chemical industry, plastics industry and environmental industry. He graduated from the Chemistry Department of the University of Beijing in July 1980. Mr. XI is the director and shareholder holding 83.66% equity interests in NUEL. On 22 May 2019, NUEL has increased its interests in the issued shares of the Company from approximately 35.31% to approximately 36.54%. Mr. XI is also the director of New Universe Holdings Limited and the director of its subsidiaries, China (HK) Chemical & Plastics Company Limited, which is principally engaged in trading of plastic resins and Sun Ngai International Investment Limited, which is principally engaged property investment and leasing.

Ms. CHEUNG was appointed as executive Director on 1 April 2005. On 18 August 2014, Ms. CHEUNG was appointed as the authorised representative, the compliance officer and the process agent of the Company. She is a member of the executive committee of the Board. Ms. CHEUNG is the director of various subsidiaries of the Group and is the supervisor of the subsidiary. She obtained a Master of Business Administration degree from the University of South Australia in September 2005.

Ms. CHEUNG is also the director and shareholder personally holding 6.07% equity interests in NUEL. She has been the director of China (HK) Chemical & Plastics Company Limited since January 1992 and the director of its holding company, New Universe Holdings Limited since July 1995.

Ms. LIU was appointed as executive Director on 9 June 2015. She is a member of the executive committee of the Board. Ms. LIU obtained a Bachelor of Economics degree in Foreign Trade from the Dongbei University of Finance and Economics, the PRC in July 1987 and a Postgraduate Diploma in International Trade from the University of International Business and Economics, the PRC in June 1990. Ms. LIU served as executive director of SIIC Environment Holdings Limited (stock code: BHK) (a company whose shares are listed on the Singapore Exchange) from November 2009 to August 2014. Ms. LIU is also currently an executive director of China Water Affairs Group Limited (stock code: 855) (a company whose shares are listed on the Main Board of the Stock Exchange), an executive director of Kangda International Environmental Company Limited (stock code: 6136, a company whose shares are listed on the Stock Exchange), and an independent non-executive director of Zhongyu Gas Holdings Limited (stock code: 3633, a company whose shares are listed on the Stock Exchange).

Mr. HON was appointed to the Group as financial controller on 6 September 2004. He was appointed as the qualified accountant, company secretary and authorised representative of the Company on 6 October 2004, and appointed as executive Director on 28 September 2006. He is a member of the executive committee of the Board.

Mr. HON obtained a Master of Business Administration degree from the University of Strathclyde, United Kingdom in November 2002, a Master of Professional Accounting degree from the Hong Kong Polytechnic University in November 2001, and a Master of Applied Finance degree from the University of Western Sydney, Australia in August 1999. He was registered as a Certified Public Accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (formerly named as Hong Kong Society of Accountants) in April 1994 and admitted as a Fellow in December 2002, and he has been a registered practising Certified Public Accountant in Hong Kong since November 1996. He was admitted as an Associate of the Association of Chartered Certified Accountants in May 1994 and admitted as a Fellow in May 1999. He was admitted as a Senior Associate of the Financial Services Institute of Australasia in June 1999; an Associate of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries (formerly named as Hong Kong Institute of Company Secretaries), and an Associate with the designations of Chartered Secretary and Chartered Governance Professional of the Chartered Governance Institute (formerly named as the Institute of Chartered Secretaries and Administrators), United Kingdom in September 2000.

Ms. XI was appointed as executive Director on 1 October 2020. She is a member of the executive committee of the Board.
 
Ms. XI holds a Bachelor of Laws from the University of Bristol and a Graduate Diploma in Law from University of Law in United Kingdom. Ms. XI is the daughter of Mr. XI Yu. Ms. XI is expected to bring in new and modern ideas to the Board, which are vital for the continuous growth and development of the Group. Ms. XI is professionally trained and well versed with the duties and responsibilities of a director and able to contribute to the corporate governance and internal control of the Group.
 

Independent Non-executive Directors

Dr. CHAN was appointed as independent non-executive Director on 1 February 2000 and was appointed as the chairman of audit committee of the Board.

He is a member of the remuneration committee and nomination committee of the Board. Dr. CHAN obtained a Bachelor of Science degree in Electrical Engineering in August 1977, a Master of Science degree in Materials Science in December 1978, and a Doctor of Philosophy degree in Electrical Engineering in July 1983, all from the Imperial College of Science and Technology, University of London, United Kingdom. He obtained a Master of Business Administration degree from the University of Hong Kong in December 1989. He was admitted as a Chartered Electrical Engineer of the Institution of Engineering & Technology (United Kingdom) in February 1988. Dr. CHAN was admitted as a Fellow of the Institute of Electrical and Electronic Engineers, INC (USA) in January 2004 and conferred status of Life Fellow on 1 January 2020. In January 2013, Dr. CHAN was awarded the honorable title of State Specially Recruited Expert in the mainland China. In October 2019, he was conferred the title of Guest Professor of Huazhong University of Science and Technology in Wuhan, China. Dr. CHAN retired from City University of Hong Kong as Chair Professor on 20 January 2020.

Mr. YUEN was appointed as an independent non-executive director of the Company on 24 April 2002 and was nominated and appointed as the chairman of nomination committee of the Board on 19 March 2012. He is a member of the remuneration committee and audit committee of the Board.

Mr. YUEN obtained a Professional Diploma in Accountancy from the Hong Kong Polytechnic University in November 1983. He was admitted as an Associate Certified Public Accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in September 1988, a Fellow of the Chartered Association of Certified Accountants in October 1991, and a chartered professional accountant member of the Chartered Professional Accountants of British Columbia, Canada in June 2015. Mr. YUEN is currently providing accounting, secretarial and taxation services in Hong Kong. Mr. YUEN was formerly an independent non-executive director of a listed company in Hong Kong, Prosperity International Holdings (H.K.) Ltd. from January 2002 to May 2019, and an independent non-executive director of a company previously listed on the London Stock Exchange and delisted on 2 October 2013, Prosperity Minerals Holdings Limited from May 2006 to September 2014, and an independent non-executive director of Steel Oriental (Holdings) Limited from September 2013 to August 2016. He has substantial experience in accounting, taxation and auditing.

Mr. HO was appointed as independent non-executive Director on 30 September 2004 and was appointed as the chairman of the remuneration committee of the Board on 19 March 2012. He is a member of the audit committee and nomination committee of the Board.

Mr. HO obtained a Bachelor of Commerce (Honours) degree from University of Windsor, Windsor, Canada in September 1984. Mr. HO was admitted as a Canadian Chartered Accountant in December 1988, a Fellow Certified Public Accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in September 1997, and a Fellow of the Taxation Institute of Hong Kong in April 2001. Mr. HO was a part-time professor in accounting and auditing at Algonquin College, Ottawa, Canada from September 1990 to April 1995. He was a facilitator for the Qualification Program of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in taxation from 2001 to 2015. He was a part-time tutor in taxation at the Open University of Hong Kong from March 2006 to September 2007, and was a part-time lecturer/senior lecturer in taxation and accounting at the Hong Kong Shue Yan University from September 2014 to May 2018. Mr. HO was a finance director of Sinosoft Technology PLC (a company whose shares had previously been listed on the London Stock Exchange) from October 2007 to April 2009. Mr. HO is currently practising in Hong Kong with his own accounting firm and as a director in corporate practice with Christian Alliance CPA Limited.

Group Management

Ms. WONG was appointed as Deputy General Manager of the Company in June 2007. Ms. WONG was formerly an accountant of NUHL for the period from April 2003 to September 2008. Ms. WONG is the supervisor of the major subsidiaries of the Group in China and is responsible for monitoring their financial budgetary control and internal control systems of various subsidiaries of the Group. Ms. WONG holds a Diploma in Business Management from the Chinese University of Hong Kong.

Ms. LIU Yuan was appointed as vice president of the Company in August 2018. She is currently the director and/or the general manager of various major subsidiaries of the Group in China. Ms. LIU Yuan was appointed finance manager of Zhenjiang New Universe Solid Waste Disposal Company Limited in April 2003 and then promoted to deputy general manager in September 2005. She was appointed as director and general manager of Zhenjiang New Universe Solid Waste Disposal Company Limited in January 2009. Ms. LIU Yuan graduated from Nanjing College of Economics (now renamed as Nanjing University of Finance and Economics) with a Professional Certificate in Accounting and Statistics in June 1998, and she was conferred the title of intermediate accountant in China in May 2001.

Mr. GU Lin was appointed as chief engineer of the Company and deputy general manager of Jiangsu New Universe Environmental Technologies Company Limited( 江蘇新宇環保科技有限公司 ) in December 2018. Mr. GU Lin is the deputy general manager of Zhenjiang New Universe Solid Waste Disposal Company Limited since October 2007. Mr. GU Lin obtained a Bachelor of Science degree from the Jilin University, China, in chemical engineering in 1991. He was conferred the professional qualification of senior engineer (specialised in petrochemical engineering) in China in October 2012.

Management of Subsidiaries

Mr. YANG Jun Rong was appointed as deputy general manager of Jiangsu New Universe Environmental Technologies Company Limited. Mr. YANG Jun Rong is the deputy general manager of Zhenjiang New Universe Solid Waste Disposal Company Limited since January 2009. Mr. YANG Jun Rong  obtained a Bachelor of Science degree from the Nanjing Institute of  Aeronautics(now named Nanjing University of Aeronautics and Astronautics) in Material science corrosion and protection.  He was conferred the professional qualification of senior environment engineering project manager(specialised in waste) in China in March 2015.

Mr. HE was appointed in September 2015 as general manager of the Group’s subsidiary, Jiangsu New Universe Environmental Engineering Management Limited( 江蘇宇新環保工程管理有限公司 ) and was appointed in December 2017 as general manager of the Group's joint venture Liuzhou Xinyu Rongkai Solid Waste Disposal Company Limited (柳州新宇榮凱固體廢物處置有限公司). Mr. HE has worked as the manager in the R&D department of Zhenjiang New Universe Solid Waste Disposal Company Limited since February 2012 before being appointed as the general manager of Jiangsu New Universe Environmental Engineering Management Limited. Mr. HE graduated in July 1996 from the Sichuan Joint University, China (now renamed as Sichuan University) in the professional study of chemical equipment and machinery. He was conferred the professional qualification of associate constructor (specialised in electrical and mechanical engineering) in February 2010 and senior engineer (specialised in petrochemical engineering) in November 2016 by the Jiangsu Province Human Resources and Social Security Bureau in China.

Mr. DAO Lu was appointed as the general manager of Zhenjiang Sinotech Eco-Electroplating Development Limited, a subsidiary of the Group, in August 2018. Prior to being appointed as the general manager of Zhenjiang Sinotech Eco-Electroplating Development Limited, Mr. DAO Lu has served as the deputy general manager of Jiangsu New Universe Environmental Engineering Management Limited, a subsidiary of the Group, from September 2015. In July 1987, Mr. DAO Lu graduated from Jiangsu Radio and Television University with major in chemical engineering and paper pulp manufacturing. In November 1996, he was granted the occupational qualification of an engineer in industry engineering in 1996. In December 1996 he also completed the undergraduate courses with professional major in foreign economics. In November 1999, he completed the professional training with major in environmental management organized by the Zhenjiang Environmental Protection Bureau. In July 2006, he obtained the postgraduate qualification conferred by the Jiangsu Provincial Party School of the Communist Party of China with major in market economy and governmental administration.